Na samém začátku měla být galerie. Kolik lidí ale dnes chodí do soukromých galerií? Proto vznikla kavárna, kde se kromě pití kávy a vína, pojídání dortů a chlebíčků můžete kochat uměním. Café Švihanka stojí kousek od Riegrových sadů – na rohu ulic Na Švihance a Chopinova a doplňuje tak zeleň svým netradičním pojetím.

Recyklované retro

Kavárna je vybavena mobiliářem z původní kavárny v UMPRUM, který byl po rekonstrukci vyřazen. Nábytek, původně kompletně vyrobený Thonetem, byl zrepasován tak, aby zároveň nezanikla stará patina. Na to, že ze starého harampádí vytváří něco, co nejen i nadále slouží, ale ještě je na to hezký pohled, může být člověk pyšný. Obklopují vás věci, které už nikdo nepotřebuje a málokdo se snaží jim vrátit smysl a nový život. Například staré papírové sudy, které by skončily v lisu, našly nové uplatnění a nyní jsou z nich židle a stoly. Svůj smysl tady dostal i starý plast – vyrobily se z něj mandaly, které zdobí zdejší stěny. Krajková mandala i zvrásněný povrch složitých nebo oválných objektů dávají pocit galaktické sounáležitosti. Krásně se doplňují se skleněnými artefakty od skláře Jakuba Berdycha.

Spermie jako symbol zrození

„Na břehu moře stojí přístav, na kraji Rígráčů Cafe Švihanka. Obojí má stejné poslání. Zklidnit poutníka, naplnit ho novou energií a vírou v další cestu. Malý prostor, na kterém se v budoucnu odehraje mnoho dobrého,“ stojí na webových stránkách podniku a vysvětluje se tím celkový design, který nese nádech do modra. Akademická malířka Daniela Horáčková vytvořila místo, které evokuje oceán. I když to oko návštěvníka vnímá spíše podprahově, při vchodu mu lahodí promyšlený oblouk tvořen za prvé z oválné vitríny a za druhé z blankytného plátna, pod kterým je důmyslně schovaná klimatizace. Stěna symbolizuje oceán od příbojové vlny až po převislou oblohu. Právě plátno na modrém pozadí nad barem vás může lehce zmást a budete se ptát, jestli jsou na něm opravdu vyobrazeny spermie. Ano, jsou. Symbolizují zrození života, jelikož z oceánu se zrodil život, a kromě toho tu můžeme vystopovat paralelu s Vinohrady, kde se vždy rodily inovující myšlenky a nové umění.

Kavárna je plná uměleckých děl a prostor je dotvořen sochami Jany a Luboše Moravcových. V čele vstupní místnosti je dvoumetrový Herold, nositel štítu a ochránce. U schodiště hlídá starořímský vlk. Kavárna se může pyšnit i sochou koně s hříbátkem, která může mít pouze pět odlitků a jeden z nich stojí například ve foyer hotelu Olympus.

V kavárně jde především o kávu

Ale abychom nezůstali jen u interiéru, do kaváren se přeci chodí především kvůli kávě. A o tu se stará provozní Veronika, která k ní nepodává takovou tu klasickou sušenku v červeném obalu nebo zbylé cukroví z Vánoc, ale na velké bílé lžíci kousek dortu se šlehačkou a sezónním ovocem. Ale vraťme se ještě ke kávě, protože tu si tady musíte dát. Je z čeho vybírat. Standartně nabízí značku Miscela D´Oro, složenou z 80 procent arabiky a 20 procent robusty, ale určitě vyzkoušejte i něco jiného ze široké palety dalších druhů. K tomu nabídka dortů. Což nikoho v kavárně nepřekvapí, ale tady si kromě klasických dortů, které si dáváte za odměnu a zcela výjimečně, můžete dopřát mini dezerty v podobě věnečků, ovocných košíčků a kremrolí.

Zmrzlina nejen do Rígráčů

Jelikož léto ještě nekončí, nemůžu opomenout zmrzlinu. Provozní Veroniku znám a vím, že ona jídlu moc nedá, a na sladké moc není. Ale majitel mi prozradil, že si Veronika dala tu práci a obešla nespočet výrobců zmrzliny a ochutnávala a ochutnávala, až vybrala značku Bombato, která se letos stala jedním z vítězů soutěže o nejlepší řemeslnou zmrzlinu. Kromě klasických druhů, jako je jahoda či vanilka, můžete ochutnat žhavé mango s chilli, okurkovou či slaný karamel. K nabídce za nedlouho přibydou i veganské verze zmrzliny.

Ze slaných pochutin si už vegan vybere nyní. Kromě veganských toustů jsou v nabídce sendviče, olivy či sušená rajčata. Potěší i drobné občerstvení v podobě mini chlebíčků a jednohubek.  A když už jsme u těch pochutin, tak když půjdete jen okolo, podívat se například na západ slunce nad městem, zmrzlinu či sklenku prosecca vezměte s sebou, na cestu do ruky je za poloviční cenu. Ale až se budete vracet, určitě se zastavte na delší dobu a načerpejte nejen energii z kávy či kvalitního vína, ale i z inspirujícího prostředí.

Alžběta Bublanová

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *