Na stránkách nové knihy Protipól zjistíte, co se stane, když 22 mladých autorů spojí své tvůrčí schopnosti. Směsice textů a žánrů nabízí potenciál a spoustu emocí. Ve sbírce najdete i povídku jedné z redaktorek Náměsíčníku.

Když jsem šla do prváku na Vysokou školu kreativní komunikace, měla jsem v hlavě sen o tom, že do konce studia vyplodím dostatečné množství smysluplného a publikovatelného textu, a budu tak o krok blíž k vydání knížky. Říkala jsem si, že by to mohla být sbírka poezie. O tom můžu zatím jen snít. Ale! Přece jen jsem stihla vydat knihu! A to společně se spolužáky z oboru.

Kniha vznikla jako školní projekt – nápad na sestavení sborníku vzešel od doktorky Daniely Iwashity, která studenty vyučovala základy redakční práce. Studenti – autoři – byli rozděleni do jednotlivých týmů, ve kterých pracovali na návrzích budoucí knihy. Vítězná skupinka s pomocí ostatních zrealizovala vydání knihy ve verzi, jakou si můžete už nyní prolistovat.

Kniha je členěná na 5 oddílů – každý oddíl je uveden básní, jejíž obsah volně souvisí s atmosférou v povídkách. Úvodní oddíl Klid obsahuje povídky zobrazující život jako hru. Ukazují, že je jen na nás, jakou v něm zvolíme taktiku. Jsem tvoří protipól k první skupině a zahrnuje povídky plné fantaskních prvků i bytostí. Navazující Duševní chřipka je oddílem pojednávajícím o tragické stránce života, o strachu z přítomnosti i z budoucnosti. V této části najdete i mou povídku nesoucí název Sestry navždy, která vypráví o tragické události a síle sesterského pouta. Nespavost zahrnuje krátké povídky se zdánlivě absurdním tématem. Poslední oddíl Naivní obsahuje texty o lásce v jejích nejrůznějších podobách.

Knihu jsme s ostatními autory a za účasti našich blízkých oficiálně uvedli do života v Prostoru39. Kmotrem našeho literárního novorozeněte se stal pan spisovatel Josef Formánek.

Protipól vychází v nakladatelství No Limits. Pokud vás kniha zaujala a chcete se o ní a jejích autorech dozvědět více, sledujte její facebookový nebo instagramový profil.

Autor: Tereza Bartošková

Foto: Dorota Nováková

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *