Tři bloky od náměstí Jiřího z Poděbrad v Jagellonské ulici se nachází osobitá vinárna s názvem Vinotéka, vinárna a galerie U Posledního soudu. Název dlouhý, ale má svůj půvab. Kromě vína tam totiž provozovatel nabízí i potěchu pro duši a pravidelně tam pořádá výstavy obrazů. A proč U Posledního soudu? Protože podnik sídlí hned naproti Obvodnímu soudu pro Prahu 3. Vinárně dodává šmrnc ale hlavně její provozovatel Václav Srb, protože kromě toho, že miluje kvalitní víno a společnost, brání český jazyk a je to na něm vidět, tedy spíše slyšet. Pokud vám chybí krásná spisovná čeština, přijďte si s Václavem do jeho vinárny popovídat. Mluví jako kniha. Opravdu. A na krásná česká slova, která už v dnešní době slyšíme čím dál méně, nedá dopustit. „Já respektuji angličtinu coby planetární jazyk, ale proč ji cpát i tam, kde existují české ekvivalenty, aby člověk byl IN nebo COOL?“ Na obranu českého jazyka má také v plánu založit nadaci pod názvem „Bohyně se hněvá“.

Není divu, že Václav je český patriot, je bývalým výkonným a dosud i emeritním předsedou Koruny České (monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska). Ale politiku do svého podniku netahá. Jeho postoj je vidět na místní výzdobě, které si všimnete okamžitě, když vejdete do vinárny – obraz císaře Františka Josefa I. úplně přehlédnout nejde. Ale jak říká sám provozovatel, politické hovory k vínu nepatří. „Já svým zákazníkům píši emaily, a když tady dochází k častému politickému hašteření, tak ne že bych zakazoval politické hovory, ale doporučuji, pokud dotyčný nezvládá fakt, že někdo má jiný názor, se o těchto věcech raději nebavit,“ má jasno Václav. I on sám se o politice v práci nebaví a rozhodně vám spolu se skleničkou vína nebude podávat i politické rozumy. Ale pokud si chcete s tímto zajímavým člověkem popovídat, zeptejte se na víno. O něm ví opravdu hodně a rád vám pomůže s výběrem. Je ale trochu alergický na věty typu, že víno má být jedině české. Nejen že většina našich tuzemských vín jsou moravská, ale proč zatracovat zahraniční vína. Kromě toho, jak vysvětluje Václav, až do roku 1918 jsme byli součástí Rakouska-Uherska a uměle vytvořenou hranici viniční trať neuznává. „Zákazníkům říkám, že některá rakouská vína jsou stejná jako ta moravská,“ vysvětluje Václav, který má ve své nabídce vína italská, rakouská, španělská a samozřejmě moravská, ta hlavně stáčená, po kterých je největší poptávka. Jak jsme už ale napsali, podnik není jen vinárna. Vznikla ze snu otevřít si vlastní kavárnu, proto si zde můžete vychutnat opravdu kvalitní kávu, spousty nealkoholických drinků a hlavně nasát kulturní atmosféru. „Dbám na to, abych obrazy střídal jednou za měsíc a už mám obsazeno až do dubna,“ dodal Václav.

Podnik má otevřeno 365 dní v roce, a to vždy od 17:00 do 22:00, o víkendech a svátcích mezi 18. a 22. hodinou. Většinou za barem potkáte právě Václava, který přes den pracuje ve své cestovní agentuře Praga Magica, která se specializuje zejména na kulturní turistiku. Procházka po Praze s výkladem tohoto pána musí být podle mě zážitek. Stejně jako chvíle strávená v jeho vinárně. Popis fotek: 1:Václav Srb a jeho hovory u vína jsou potěchou pro duši. 4: Vladislav a Ludvík Jagellonští. Obraz od Bohunky Waagerové jako úcta k českému, polskému, maďarskému a litevskému národu, který tato dynastie spojuje.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *