Co mají společného Žižkovský tunel, Kostnické náměstí a Vozová ulice? Jsou to místa z kouzelných Vinohrad a Žižkova, která se objevila na plátně české filmografie.

Dalibor Vrána a jeho nezapomenutelný Velorex

Vozová ulice je místem mnoha scén kultovního filmu Vrchní, prchní z roku 1980 od Ladislava Smoljaka. Potkávají se tu postavy Vrána (Josef Abrahám) a soused Pařízek (Zdeněk Svěrák), a diváci si určitě vybaví legendární Velorex.

Malé, béžové autíčko Velorex po těchto ulicích během natáčení jelo mnohokrát, do snímku se však dostaly především ikonické scény, jak je roztlačováno směrem z kopce dolů ulicí U rajské zahrady. Před domem s čp 4 můžeme také vidět rodinu Pařízkovu, jak vyráží na hory v klasických kombinézových oděvech, žlutém, zeleném a žluto-zeleném pruhovaném pro Pařízka mladšího.

Kdo po večerech chodí Žižkovským tunelem?

Asi mnoho odvážných a dobrodružných žižkovských rodáků a také Hanka ze samotářů (Jitka Schneiderová), která se tudy vrací domů po nepříjemném večeru stráveném v domě plném Japonců. Tajemné místo, schopné proměnit se pro spoustu scén, se objevuje v každé moderní příručce Prahy.

V českém sitcomu Comeback se vedle něj navíc nachází hospoda U ježka. A takto tvoří bránu mezi Žižkovem a Karlínem.

Domov Kopfrkinglů

Dnes by mnoho z nás nepoznalo, že se na Kostnickém náměstí nacházíme na místě, kde točil legendární Rudolf Hrušínský. A to dokonce nacistického fanatika.

Natáčela se zde filmová adaptace Spalovače mrtvol, která měla premiéru roku 1968. Fiktivní postava Karel Kopfrkingl bydlí se svou rodinou ve žlutě natřeném domě na adrese Kostnické náměstí 5. Před domem se natáčela hlavně scéna, kde rodina doprovází přátele k autu. A pak přichází nezapomenutelný obraz, kdy z našeho pohledu již veterán zmizí v kopci.

Autor: Johana Vrbová

Zdroj fotografií: youtube.com, filmovaauta.cz

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *