Bára, Iveta a Beáta jsou tři kolegyně, sousedky a dlouholeté kamarádky, které s nadšením a vášní provozují kavárnu v žižkovském Atriu. V období covidové pandemie zatoužily po tom být blíže komunitě ze Žižkova a Vinohrad a najít prostor, ve kterém by propojily posezení u kávy s kulturními akcemi. Kafe Atrium jejich cíl splnilo.

Jste dlouholeté kamarádky a kolegyně z korporátu. Jaké práci se věnujete vedle provozu Kafe Atrium?

Iveta: Společně pracujeme pro farmaceutickou firmu Johnson & Johnson a spoustu lidí překvapí, že jsme de facto ajťačky – máme na starost veškerou komunikaci ohledně IT projektů.

Měly jste nějaké předchozí zkušenosti z gastronomie?

Beáta: Asi rok jsem pracovala v restauraci při pobytu ve Vancouveru. Ale zkušenost s řízením provozu jsme neměly ani jedna.

Iveta: Začalo to hlavně probouzející se vášní pro kafe. Koupily jsme si knížku o kávě, na malém pressovači jsme se snažily dělat cappuccino… jednoduše nás to chytlo.

Tušily jste, do čeho jdete?

Beáta: Máme kolem sebe lidi, kteří mají s řízením podniků zkušenosti, takže jsme určitě aspoň trochu věděly, do čeho jdeme. Hodně nás poháněla chuť otevřít si něco svého, nabízet lidem kávu, čaj nebo jiný produkt a v ideálním případě to propojit s kulturními akcemi – což se nám povedlo.

Můžete ve stručnosti přiblížit svou cestu do Atria Žižkov? Proč jste pro kavárnu vybraly zrovna toto místo?

Iveta: Dříve jsme byly zvyklé často cestovat. V lockdownu jsme se navíc všechny tři sestěhovaly do okolí Jiřáku a trávily jsme zde veškerý čas. Chtěly jsme podpořít místní podniky, tak jsme často chodily pro jídlo nebo kafe do okýnek. Říkaly jsme si, že by bylo fajn zužitkovat čas, který bychom jinak věnovaly cestování a jiným koníčkům, které byly v té době omezené, a zároveň být ještě víc součástí komunity malých či středních podnikatelů. Uvědomily jsme si, jak je důležité netrávit celý den doma. První jsme chtěly najít prostor, kde bychom pořádaly různé kulturní akce a přednášky, ale jen to nám přišlo nudné. Lepší by bylo, aby se lidé potkávali i mimo akci v nějaké kavárně.

Tehdy jsem bydlela hned vedle Atria Žižkov, takže jsme prostor znaly. Týden po tom, co jsme se rozhodly, že bychom si chtěly otevřít kavárnu, Atrium vypsalo výběrko na nového provozovatele kavárny.

Bára: Při práci v korporátu jsem si říkaly, že kdyby se třeba za půl roku, za rok objevil vhodný prostor, bylo by to ideální. Týden byl opravdu šok, ale nešlo na to nekývnout.

Říkáte, že chcete kavárnu vést s nadšením a vášní. Jak se vám zatím daří si toto rozpoložení udržet? Byly situace, kdy vás radost opustila?

Bára: Určitě přišly i krizovější momenty, ale tím, jak jsme tři, jsme je ustály. Většinou aspoň jedna z nás měla sílu a odhodlání vytrvat. Ups and downs přicházejí, ale známe se opravdu dlouho a dobře, takže spolu umíme komunikovat.

Iveta: Když jsme se přihlásily do výběrka a snažily jsme se sepsat poprvé v životě byznys plán, potkávaly jsme se s lidmi, kteří by nám mohli poradit. Většina z nich nás odrazovala, říkala „holky, nedělejte to, v téhle době to není dobrý nápad“, a tak vždycky některá z nás pochybovala. Ani naše přátelství s rozjezdem kavárny neutrpělo, naopak jsme ještě více semknuté.

Vnímáte nějaké další výhody a nevýhody vyplývající z faktu, že jste tři ženy?

Beáta: Výhodou je, že se na sebe dokážeme nacítit, chápeme, co může ta druhá prožívat. Navíc jsme všechny ve znamení Raka.

Iveta: Nevýhoda je to hlavně po praktické stránce – občas nám chybí mužská energie nebo chlap s vrtačkou. Ale naštěstí jsme v tomhle měly od začátku štěstí. Když jsme před otevřením řešily např. elektrikáře, který potřeboval k sobě ještě jednoho člověka na pomoc, a nikdo z našich známých nemohl, vsadily jsme na sílu komunity a napsaly na Facebooku do místní skupiny, a tak se objevil teď už náš kamarád.

Využíváte sílu komunity prostřednictvím sociálních sítí od té doby častěji?

Iveta: Určitě. Opravdu to funguje. Nejen že se seběhla spousta lidí, když jsme informovaly o tom, že konečně můžeme otevřít zahrádku, ale i v našem osobním životě – takhle jsem našla paní na úklid, Báře někdo pomohl nastartovat auto… Někdy mě až dojímá, jak jsou lidé ochotní.

Kafe Atrium je jedním z podniků, které v Praze vznikly až v době covidové pandemie. Jak se vám v podnikání dařilo, a to hlavně v „okénkovém období“?

Iveta: Během toho půl roku jsme chtěly mít otevřeno hlavně proto, že byl podnik nový. Nechtěly jsme, aby nás náhodou někdo objevil, měl chuť na kávu a nemohl si ji koupit, protože by tu bylo mrtvo.

Věřím, že svítá na lepší časy a můžete se čím dál více věnovat komunitě, která je pro vás důležitá. Zaznamenala jsem, že jste propůjčily prostor akcím jako Kytkobranní, Burgerman pop-up či lekcím salsy. Máte domluvené nějaké další akce?

Bára: Salsa je de facto naší pravidelnou akcí a bude se opakovat každý měsíc. Pop-upy jsou hodně zajímavé a baví nás. V únoru jsme pořádaly pop-up galetek (pohankové palačinky, pozn. redakce).

Iveta: Je skvělé tímto způsobem obměňovat nabídku jídel a chceme se na tento koncept více zaměřit. V březnu tady v kapli navíc proběhne hodně specifická akce – gongová noc. Na Andreu Bajnokovou jsme narazily v Dzomse a z její gongové lázně jsme byly nadšené. Do budoucna bychom chtěly v rámci akcí jít ve spolupráci s Atriem i více tímto vzdělávacím a spirituálním směrem.

Chodí k vám hodně štamgastů?

Iveta: Většinou jsou to sousedi. Někteří z nich sem chodili i dříve a říkali nám, že sem teď možná chodí i radši.

Beáta: A nechodí sem jen na kávu, ale často i na pivo.

V souvislosti s nápoji – na menu mě zaujaly signature koktejly. Mohly byste přiblížit, jak vznikly? Souvisí jejich názvy s barvou vašich vlasů?

Iveta: Vlastně ano 🙂 Naše baristka nám doporučila známého, který se koktejlům věnuje, aby nám pomohl. My jsme spíše přes víno. Chtěly jsme mít v nabídce aspoň pár drinků pro lidi, kteří si sem zajdou posedět večer. A je dobré mít i něco speciálního a osobitějšího, tak proto jsou koktejly tři a sestavené každé z nás na míru.

Jak často obměňujete menu?

Iveta: Co se týče jídla, nevaříme. Zkoušely jsme ke konci roku brunche, k těm se možná vrátíme, ale jinak máme spíše domácí pomazánky, sendviče, polévku. Také můžeme připravit catering na objednávku. Sladké obměňujeme, takže dezerty na menu napsané nemáme.

Dezerty vám dodává Káva & dort. Jak moc se na nabídce podílíte vy samy? Nabízíte i vámi připravované dobroty?

Iveta: Ano, hlavním dodavatelem je Ivetka z Káva & dort, na kterou jsme narazily před otevřením a hned jsme si sedly a oblizovaly se až za ušima.

Beáta: Občas pečeme i samy. Hlavně naše baristka Valerie. A Bára dělá úžasný mrkvový dort, který se vždycky okamžitě prodá.

Iveta: A pomazánky jsou naše. Plus si samy taky děláme sirupy na limonády.

A od koho odebíráte kávu?

Iveta: Od žižkovské pražírny Project Fox – takže se nám splnilo, aby to byl lokální dodavatel.

Kdo vám dále pomáhá s chodem kavárny? Kolik máte zaměstnanců?

Beáta: Aktuálně máme pět zaměstnankyň.

Iveta: Kolektiv si náramně sedl, máme k sobě důvěru. Slýchaly jsme, že bychom měly být přísnější, že management v gastru bývá ráznější, jinak to nefunguje. Stojíme si za tím, že to jde i jinak.

Bára: Můžeme se na holky spolehnout. A i ony mezi sebou dobře vychází.

Co vás podnikání v gastronomii naučilo?

Iveta: Určitě podnikání obecně. Vydaly jsme se na úplně jinou pracovní cestu. Mě osobně naučilo více riskovat a jít si za tím, čemu věřím i přesto, že podmínky nejsou příznivé. Člověk nesmí ztratit pozitivní pohled na věc a musí vytrvat.

Beáta: Přesně, hodně trpělivosti. A zodpovědnosti.

A co byste se ještě naučit chtěly?

Iveta: To je bezedná studnice. Ale určitě je potřeba se pořád vzdělávat v kávě. Jak z korporátu, tak z kavárny známe, že by měl člověk neustále obnovovat své znalosti v oboru, jít s vývojem a neusnout na vavřínech.

V době výdejních okének jste třeba prodávaly limonády v zavařovačkách. Jak moc jdete naproti ekologii a udržitelnosti?

Beáta: Tohle je pro nás zásadní téma, nad kterým trávíme hodně diskusí. Máme kovová brčka, opravdu nerady plýtváme jídlem, snažíme se ho nevyhazovat – třeba dezerty rozdáváme známým.

Iveta: Jednou si třeba švagrová, která je zdravotní sestra, vzala krabici zbylých skořicových šneků a odnesla je do nemocnice. Jinak co se týče dalších věcí, tak plastové pytlíky u nás moc nenajdete, používáme i ekologické čisticí prostředky…

Říkáte, že Kafe Atrium je první vlaštovkou na cestě za společným snem. Co dalšího váš sen zahrnuje?

Beáta: Pořád se to formuje.

Iveta: Jsme otevřené příležitostem. Na cestě k otevření kavárny i během jejího provozu jsme potkaly spoustu zajímavých lidí. Do budoucna bychom se chtěly věnovat i vlastním projektům – mě osobně baví interiérový design. Stále určitě platí, že chceme sdružovat lidi a dělat pro ně něco záslužného a zajímavého.

Kdo vám pomáhal vytvořit interiér?

Iveta: Měly jsme velké štěstí – přišly jsme do víceméně zrekonstruovaného prostoru. Zelená stěna je od předchozího majitele, jen jsme ji zvelebily. Máme známé architekty, kteří nám pomohli interiér zútulnit. Vyměnily jsme světla, přidaly polici s knihami, obložily jsme bar dřevem…

Bára: Milujeme kytky, takže máme radost nejen ze zelené stěny, ale rozrostly se nám i další pokojovky, které přes léto plánujeme dát i ven. Občas nám i někdo nějakou rostlinu dá.

Iveta: Jedna sousedka si sem dokonce donesla květiny ze zahrady, když ji rekonstruovala, a chodila si je zalívat 🙂 Paní byla šťastná a my byly rády za to, že naše zahrádka vypadá skvěle.

Zmiňovaly jste, že rády chodíte do okolních podniků. Máte na Vinohradech a Žižkově vedle Atria nějaké další oblíbené místo?

Beáta: Těch je opravdu spousta 🙂

Bára: Máme v okolí různé vazby. Třeba rády chodíme do Boho a oni zase k nám, pořádaly jsme tam vánoční večírek…

Iveta: Nebo nosíme dortíky do Fermé. Máme rády Martin’s Bistro, chodíme tam na obědy a dokonce nám dodávají koláč, který považujeme za jeden z nejlepších. Dále už zmiňovanou Dzomsu, La Ceveau, Coffee corner bakery, Sandokan bistro… těch podniků je hodně.

Chtěly byste říct něco na závěr?

Beáta: Asi to, že se těšíme, co nás čeká.

Iveta: Přesně, těšíme se hlavně na léto, kdy je tady příjemně a rušno. Minulé léto pro nás bylo celkem náročné, konala se tu spousta akcí, koncertů, dokonce i několik svateb – takže kavárna byla opravdu vytížená a my se učily za běhu. Ale teď na to vzpomínám s jistou nostalgií a chybí mi to.

Kafe Atrium najdete na adrese Čajkovského 12/12a, 130 00 Praha 3 – Žižkov

Otevírací doba

Neděle–středa: 10–21 h

Čtvrtek–sobota: 10–23 h

Autor: Tereza Bartošková

Foto: Tobias Ebert

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *