Skip to main content
wp-content/uploads/2025/01/228fd3b5-fb0c-496a-ad44-bc418540faad.webp

Proč může být těžké zablokovat čínský DeepSeek v přístupu k americké AI

Americká administrativa má obavy, že čínská společnost DeepSeek využila metodu známou jako „distilace“, která umožňuje jedné umělé inteligenci učit se od jiné. Tento postup by jí mohl dát náskok v závodu s technologickými giganty jako OpenAI, aniž by musela investovat stejné množství času a výpočetního výkonu.

DeepSeek a podezření z neoprávněného využívání amerických AI modelů

Společnost DeepSeek nedávno představila vlastní AI model, který se výkonností blíží produktům amerických firem, ale je podstatně levnější. Navíc jej čínská firma uvolnila zdarma jako open-source software. Technologičtí experti se domnívají, že DeepSeek mohl k dosažení těchto výsledků využít distilaci – metodu, při níž silnější AI model pomáhá trénovat slabší modely.

Zatímco distilace je v AI komunitě běžnou praxí, u některých amerických firem, včetně OpenAI, porušuje jejich podmínky užívání. OpenAI se nyní snaží zjistit, zda DeepSeek tuto metodu použil neoprávněně.

„Víme o čínských skupinách, které se snaží replikovat americké AI modely prostřednictvím distilace, a vyhodnocujeme, zda DeepSeek jednal proti našim pravidlům,“ uvedl mluvčí OpenAI.

Americká vláda hrozí zpřísněním regulací

Howard Lutnick, nominant na post ministra obchodu v administrativě Donalda Trumpa, označil DeepSeek za hrozbu pro americkou technologickou dominanci a přislíbil tvrdá opatření. „Nemyslím si, že DeepSeek získal své technologie zcela férově. To je nesmysl,“ uvedl Lutnick během slyšení v Senátu.

K obavám se připojil i David Sacks, pověřenec Bílého domu pro AI a kryptoměny, který v rozhovoru pro Fox News označil distilaci DeepSeeku za vážný problém.

Proč je těžké distilaci zastavit?

Technologičtí odborníci upozorňují, že blokování distilace je extrémně obtížné, zejména kvůli dostupnosti open-source modelů. Například modely Llama od Meta či modely startupu Mistral lze volně stáhnout a provozovat v soukromých datových centrech, kde je obtížné odhalit případné porušení pravidel.

„Je nemožné zastavit distilaci, když máte open-source modely jako Mistral nebo Llama. Jsou volně dostupné a kdokoli je může použít,“ uvedl Umesh Padval, investiční ředitel společnosti Thomvest Ventures.

Společnost Meta sice ve svých licenčních podmínkách požaduje, aby uživatelé přiznali využití jejích modelů pro distilaci, ale její zástupci odmítli sdělit, zda DeepSeek její pravidla porušil.

Závod ve vývoji AI připomíná bitvu o čipy

Současná situace připomíná nedávné kroky americké vlády v oblasti polovodičů, kdy Washington omezil vývoz špičkových čipů do Číny. Nyní se diskutuje o podobných restrikcích i v oblasti AI technologií.

Někteří experti navrhují přísnější identifikaci zákazníků, podobně jako ve finančním sektoru. Administrativa Joea Bidena taková pravidla plánovala, ale Trumpova vláda je zatím nepřijala.

Mezitím některé americké firmy přijímají vlastní opatření. Společnost Groq, která provozuje AI modely v cloudu, blokuje přístup z čínských IP adres, aby zabránila možnému zneužití svých služeb.

„Není to dostatečné řešení, protože se to dá obejít. Je to nekonečná hra na kočku a myš,“ uvedl šéf Groqu Jonathan Ross.

Americká vláda tedy stojí před složitou výzvou: jak ochránit své technologické inovace, aniž by omezila otevřený přístup k AI výzkumu? A dokáže najít způsob, jak účinně zabránit čínským firmám ve využívání amerických AI modelů?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial